Návštěva společnosti Daimler Buses

Krátce po změně názvu společnosti EvoBus na Daimler Buses se naši členové sešli na letní návštěvu v Holýšově.

Gregor Czaika nám představil nejnovější vývoj v závodě, provedl nás všemi výrobními halami a vysvětlil, co zajímavého bychom mohli vidět při příští návštěvě, a samozřejmě se mezi našimi členy probírala i témata související s rozšiřováním výroby, jako je náborová strategie a procesy, protože všichni v plzeňském regionu čelíme podobným výzvám.

Návštěva společnosti Daimler Buses Holýšov předvedla působivou synergii mezi nejmodernějšími výrobními postupy a tradičním řemeslným zpracováním při výrobě autobusů. Přesné metody svařování a inovativní výrobní postupy byly skutečně inspirativní. Chválíme oddanost společnosti kvalitě i udržitelnosti a těšíme se, že budeme svědky dalších pokroků ve světě výroby autobusů.

IP in Daimler Buses HolýšovDaimler Buses HolýšovTIP in Daimler Buses Holýšov

Rubriky: Aktuality | Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Návštěva společnosti Daimler Buses

Stefan Wasner z ZF Staňkov je novým členem představenstva TIP

Na lednové valné hromadě Technological Initiative Pilsen, z.s.p.o., která se konala ve společnosti Safran Cabin CZ s.r.o. v Plzni, byl vylnou hromadou jednomyslně zvolen členem představenstva Stefan Wasner, který je jednatelem společnosti ZF Staňkov s.r.o.

Přejeme Stefanovi Wasnerovi mnoho úspěchů při jeho působení ve vedení TIPu.

Stefan Wasner photo

Rubriky: Aktuality | Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Stefan Wasner z ZF Staňkov je novým členem představenstva TIP

TIP vítá nové členské firmy

Začátkem roku se rozrosl počet nových členských firem TIPu. Na valné hromadě Technologické iniciatiy Plzeň byly přijaty tyto společnosti za řádné členy sdružení:

Safran Cabin CZ s.r.o.

 • SAFRANSafran Cabin je součástí globální hi-tech skupiny působící v leteckém, obranném a kosmickém průmyslu. Safran Cabin se v Plzni zabývá výrobou kuchyňských modulů pro letadla Airbus, aktuálně zaměstnává 1 000 spolupracovníků.

Compteq.io  s.r.o.

 • Vývojáři špičkové průmyslové elektroniky. Návrh a vývoj hardwaru na míru nebo celých počítačů. Testování a ověřování. Vytváření prototypů. Testování elektromagnetické kompatibility.

PEARTEC s.r.o.

 • PeartecPEARTEC s.r.o., je výrobní, vývojová a inženýrská společnost, poskytující své produkty a služby v oblasti nástrojů a zařízení pro vstřikování a zpracování plastů.

Vítejte!

Rubriky: Aktuality | Komentáře nejsou povolené u textu s názvem TIP vítá nové členské firmy

DBR workshop – program otevřeného kurzu

DBR workshop
Datum: 24.-25.11. 2022
Cena a registrace: https://goldratt.cz/vzdelavani/kurzy-a-seminare/a77.html

Plánování a řízení výroby podle TOC
Jak správně plánovat a řídit výrobu? Pro většinu výrobních podniků je to stále otevřené téma, které zaměstnává mnoho lidí po většinu pracovního dne – různé výrobní a jiné operativní porady, které řeší v podstatě jedno a to samé – odpověď na otázku “Co mám dělat dřív?”. Zkušenost mnoha lidí ve výrobě, snad kromě montážních linek v automobilkách a úzkého okruhu jejich “Tier 1” dodavatelů, je stále tatáž – denně se měnící priority, pořád někde něco chybí, do toho poruchy strojů a nekvalita materiálů nebo procesů a technologie. Abychom to rozmotali, je třeba si odpovědět na základní otázku: “Co je cílem výroby?”.
Cíl výroby musí zcela jistě být v souladu s cílem podniku, a tím je “vydělávat peníze”. Jak může výroba přispět vydělávání peněz? Jednoduše tím, že bude plnit požadavky zákazníků včas a v nejlepších možných termínech, aniž by ji to stálo nějaké významné dodatečné náklady. Jinými slovy, výroba musí být:

spolehlivá není nic horšího pro reputaci firmy a budoucí příliv zakázek od stávajících i nových zákazníků, než slíbit termín dodání a pak jej neplnit
rychlá a tudíž pružná. Je obtížné si představit, že by bylo možné rychle reagovat na požadavky zákazníků, pokud by průběžná doba výroby byla významně delší než  tzv. časová tolerance zákazníka (= jak dlouho vydrží zákazník na svůj výrobek čekat)
efektivní pravidlo říká, že všechny chyby (i ve výrobě) končí v zásobách (materiálu, nedokončené výroby, neshodné výroby, polotovarů, hotových výrobků). Náprava chyb stojí buď dodatečné náklady (předělání výrobku, opakování operací, často souvisí ještě se spotřebou dodatečné kapacity – přesčasy, kooperace, další směny), nebo ztrátu průtoku a kapacity (oprava nebo předělání jednoho výrobku je vždy na úkor jiného výrobku)

Poznejte metodu S-DBR, aplikaci Teorie omezení pro řízení výroby, jejímž použitím se všechny výše uvedené potíže, a také mnoho dalších, eliminuje nebo výrazně omezí. Dokonce i velmi dobře řízená výrobní prostředí v automobilovém prostředí lze pomocí uvedené metody dále zlepšit. TOC a S-DBR patří vedle tradičního TPS a metody KANBAN k pilířům přístupu LEAN*. Ve srovnání s tradičními postupy lze S-DBR daleko rychleji v podniku zavést a dosáhnout lepší výsledky v kratší době.

DBR workshop
Datum: 24.-25.11. 2022
Cena a registrace: https://goldratt.cz/vzdelavani/kurzy-a-seminare/a77.html

PROGRAM OTEVŘENÉHO KURZU

Den 1 – 24.11.2022

 • Zahájení: 9:00

Část první – problém
Proč je řízení výroby složité?
Seznámení s výrobním simulátorem

 • Coffe break: 10.30 – 11.00

Část první – problém
Simulace výroby 1 – „Pohádkový svět – žádné náhody“
Simulace výroby 2 – „Syndrom efektivnosti“

 • Oběd: 12.30 – 13.30

Část první – problém
Podnik jako řetěz – svět nákladů a svět průtoku
Simulace výroby 3 – „Vliv výrobních dávek“
Část prvni – řešení
Základní rozpor ve světě výroby

 • Cofee break: 15.30 – 16.00

Část druhá – řešení
5 kroků Teorie omezení
5 kroků TOC ve výrobě – metoda DBR (Drum-Buffer-Rope)

 • Konec: 17:00

Den 2 – 25.11.2022

 • Zahájení: 9:00

Část druhá – řešení (pokračování)
Modelování různých typů výroby – VAT analýza
Část druhá – řešení (pokračování)
Simulace výroby 4 – podnik typu A s pomocí DBR

 • Coffe break: 10.30 – 11.00

Část druhá – řešení (pokračování)
Buffer Management – nástroj pro operativní řízení výroby

 • Oběd: 12.30 – 13.30

Část druhá – řešení (pokračování)
Simulace výroby 5 – podnik typu A s pomocí DBR a VBM
Simulace výroby 6 – podnik typu V s pomocí DBR a VBM

 • Cofee break: 15.30 – 16.00

Simulace výroby 7 – podnik typu T s pomocí DBR a VBM

 • Ukončení kurzu: 17:00

PROGRAM OTEVŘENÉHO KURZU – PDF

Rubriky: Plánované akce | Komentáře nejsou povolené u textu s názvem DBR workshop – program otevřeného kurzu

25 let Eurosoftware v Plzni!

Společnosti GK a Eurosoftware jsou globální velmocí v oblasti maloobchodních inovací. Před 25 lety se vydaly na cestu dodávání skvělých softwarových technologií pro maloobchodníky. My v TIPu jsme velmi hrdí a moc rádi, že je společnost Eurosoftware s.r.o. naším dlouholetým členem, a jeho zakladatel, Stephan Kronmüller, naším předsedou, a těšíme se na další společné roky.

Děkujeme za úžasnou konferenci a inspirativní přednášející a samozřejmě speciální poděkování patří Eurosoftware s.r.o. také za závěrečnou prezentaci technologického influencera Petra Máry, díky kterému nás technologická budoucnost už nemá šanci překvapit. Výroční konference „Eurosoftware – 25 let v Plzni“ byla prostě jízda plná informací od začátku do konce a závěr nemohl být lepší.

Gratulujeme Eurosoftware s.r.o. k 25. výročí a přejeme minimálně dalších 25 skvělých let.

  

Rubriky: Aktuality | Komentáře nejsou povolené u textu s názvem 25 let Eurosoftware v Plzni!

Pozvánka na odbornou konferenci

Vážení členové a přátelé TIPu,

společnost Eurosoftware slaví letos 25 let a tak bych Vás chtěla, jménem pana jednatele, Stephana Kronmüllera vybídnout, abyste tuto významnou událost oslavili s námi.

pátek 30.9. Vás srdečně zveme na odbornou konferenci, kterou v 11:00 v prostorách Moving Station v Plzni zahájí moderátorka a cestovatelka Lucie Výborná.

V první části se s řečníky podíváme na nové perspektivy nakupování, moderní technologie, jako jsou cloud nebo umělá inteligence a představíme si obchod budoucnosti, který funguje i bez obsluhy personálu. Během celé konference si budete také moci vyzkoušet moderní retailové systémy vyvíjené společností Eurosoftware.

Ve druhé části se zaměříme na budoucnost našeho regionu, jaké jsou jeho strategie rozvoje, zavádění moderních technologií, podpora technického vzdělávání a strategie udržení mladých lidí v regionu. Diskutovat budete moci např. s Doc. PaedDr. Ilonou Mauritzovou, Ph.D., Ing. Luďkem Šantorou, Doc. Ing. Romanem Moučkem, Ing. Filipem Uhlíkem a mnoha dalšími inspirativními řečníky.

V neposlední řadě se můžete těšit na návštěvu technologického expertaPetra Máry.

Na místě se budete moci setkat i s dalšími představiteli města Plzně a Plzeňského kraje, zástupci významných plzeňských firem a institucí a dalšími zajímavými osobnostmi.

 • Program konference naleznete v příloze.
 • Během celého dne budou k dispozici tlumočníci do českého jazyka.
 • Občerstvení je zajištěno.

Potvrzení Vaší účasti zašlete, prosím, nejpozději do 23.9. na e-mail AHermova@gk-software.com.

Těšíme se na Vaši účast a možnost oslavit tuto významnou událost společně!

Program konference

Rubriky: Aktuality, Plánované akce | Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Pozvánka na odbornou konferenci

Compteq.io návštěva firmy – 11. 5. 2022

Compteq.io návštěva firmy + neformální setkání – 11. 5. 2022

Registrační formulář

Nově zrekonstruované prostory, nejmodernější laboratoře, zařízení pro sladění pracovního a soukromého života zaměstnanců, veřejně přístupná zóna pro návštěvníky a mnoho dalšího. 11. května se uskuteční dlouho očekávaná návštěva zajímavé technologické firmy v Plzni.

Společnost Compteq.io s.r.o. je nástupcem společnosti KONTRON ECT design s.r.o. Kontron Plzeň fungoval v letech 2000-2021 jako vývojové centrum mateřské společnosti Kontron Elektronik GmbH. Odštěpení proběhlo formou MBO (Management Buy-Out), společnost se tak stala majetkem současného vedení. Podnětem k MBO byla restrukturalizační opatření na úsporu nákladů vyvolaná krizí čipů v roce 2021. Během restrukturalizace došlo ke snížení počtu zaměstnanců společnosti Kontron Plzeň z původních více než 40 na současných více než 30 zaměstnanců. Společnost Compteq nadále úzce spolupracuje s bývalou mateřskou společností a dalšími členy skupiny Kontron / S&T, a to jak v oblasti vývoje, tak i obchodního zastoupení na českém a slovenském trhu.
Společnost Kontron Plzeň se v průběhu let vyvinula z původně podpůrného vývojového centra v samostatný vývojový subjekt se širokou škálou služeb od vývoje hardwaru, softwaru (BIOS, UEFI, FPGA, firmware), návrhu mechanických částí, systémové integrace, verifikace a validace až po nákup, výrobní inženýrství a inženýrství pro aplikace v terénu. Hlavním zaměřením byl a je vývoj vestavných modulů COM Express a vývoj vestavných počítačů BoxPC a systémů HMI, zejména pro průmyslové a lékařské odvětví. V roce 2021 se jim i díky státní podpoře podařilo rozšířit dostupné technologie o vlastní moderní laboratoř EMC, strojní vybavení pro mechanické prototypování (laserové řezání, CNC a NC obrábění, ohýbání plechů) a výkonný průmyslový laser pro FAI (First Article Inspection) složitých mechanických dílů.

Prostory jsou také designovým a marketingovým mistrovským dílem se zajímavou střešní terasou, která by mohla mnohé inspirovat při budoucí přestavbě jejich prostor.

Návštěva firmy bude zakončena naším pravidelným neformálním setkáním v soukromém klubu Pšenice (Anglické nábřeží) a nějakou tou výbornou klobásou, masem, weissbierem, whisky a rumem ze sbírky majitele.

Rubriky: Aktuality, Plánované akce | Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Compteq.io návštěva firmy – 11. 5. 2022

Globální megatrendy jako příležitost pro Plzeňský kraj

Chtěli bychom Vás informovat o připravované konferenci s názvem Globální megatrendy jako příležitost pro Plzeňský kraj.

Kdy: 7. 6. 2022, 9:00-15:00 hod.

Kde: Plzeň; Vienna House Easy

Konferenci pořádá veřejná správa a firmy zde mají možnost vidět a ovlivňovat to, co veřejná správa chystá a připravuje v regionu. Téma globálních megatrendů je dobrá příležitost pro diskusi mezi podniky a veřejnou správou.

Bližší informace o akci, registrační formulář a program najdete ZDE

Registrační formulář

Rubriky: Aktuality, Plánované akce | Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Globální megatrendy jako příležitost pro Plzeňský kraj

Online webinář: Digitalizace ve výrobě: Od strategie k implementaci

Vážení členové TIP,

zveme vás na online webinář: Digitalizace ve výrobě: od strategie k implementaci, který TIP připravil společně s firmami Adastra a Blinspot Solution.

Webinář se koná

7. dubna 2022 v 16:00 hod.
Doba trvání: 60 minut

prostřednictvím MS Teams

Zjistěte, jak prakticky uchopit výrobní a logistické výzvy a digitalizaci jako ucelenou strategii od první myšlenky až po úspěšnou implementaci.

Budeme se zabývat tématy, jako jsou např:

umělá inteligence v plánování kapacit,
detekce anomálií,
optimalizace,
nebo využití velkých dat a internetu věcí.
Naši odborníci na poradenství a umělou inteligenci se podělí o :

naše nejlepší případové studie z oblasti výroby,
technologické trendy,
a kroky úspěšné implementace – od přemýšlení o procesech až po konkrétní požadavky na implementaci technologií.
Naším cílem je ukázat, že digitalizaci se správným partnerem a správnými technologiemi lze do procesů začlenit během několika týdnů či měsíců.

Tento bezplatný webinář se uskuteční na platformě Microsoft Teams. Chcete-li se zúčastnit, zaregistrujte se prosím v níže uvedeném formuláři (ODKAZ). Kapacita akce je omezená.

Translated with www.DeepL.com/Translator (free version)

Rubriky: Plánované akce | Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Online webinář: Digitalizace ve výrobě: Od strategie k implementaci

Exkurze do plzeňského Startupového podhoubí

Členové TIP navštívili prostory SIT Port, Centra robotiky, SIT Garáž a SIT Drony a podívali se, jak v Plzni funguje podpora startupů.

Ředitel SIT Port Tomáš Cholínský osobně nás provedl prostory a zařízeními v Cukrovarské 20, podívali jsme se na 3 tiskárny, drony, roboty i do sdílených pracovních prostor coworkingu. Na závěr jsme se seznámili se dvěma úžasnými startupovými projekty:  NEXTDROP a SED – Sound Event Detector.

NextDrop se zabývá stále více akutním problémem nedostatku pitné vody, se kterým se již v některých oblastech naší planety potýkáme.  NextDrop nabízí řešení pro udržitelné hospodaření s vodou založené na detekci úniků, prediktivní údržbě, pokročilých plánovačích a edge computingu.

SED zachraňuje životy, šetří čas a energii pomocí chytrých a přitom velmi jednoduchých a energeticky úsporných řešení pro detekci a okamžité hlášení podezřelých zvuků.

Bylo skvělé setkat se osobně a načerpat inspiraci po tolika on-line setkáních a workshopech. Další příležitosti k osobnímu setkání budou každou druhou středu v měsíci na večerním neformálním setkání členů a přátel TIPu a také 28. dubna, kdy je naplánovaná další návštěva technologicky zajímavé firmy. 

Rubriky: Aktuality | Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Exkurze do plzeňského Startupového podhoubí